Artykuły

Dlaczego nie sam zespół, ale także wodzirej?

Witam wszystkich w kolejnej odsłonie naszych artykułów. Dlaczego taki temat? Jeszcze nie tak dawno grałem z zespołem (skrzypce, akordeon) na uroczystościach weselnych, balach, zabawach oraz różnego rodzaju imprezach okolicznościowych, a także byłem menedżerem grupy. Często przedstawiając swoją ofertę, otrzymywałem od organizatorów pytanie o prowadzenie zabaw, przywitanie gości, konferansjerkę – jednym słowem pytali o wodzireja.

Musimy tutaj postawić sobie pytanie – kim jest wodzirej? Myślę, że odpowiedź otrzymamy czytając wcześniejszy artykuł pt. „Wodzirej ‑ kto to taki?”. Jak możemy się dowiedzieć w tekście artykułu o wodzireju, nie jest to osoba, która podczas  imprezy cały czas znajduje się na scenie.

Muzyk, który jednocześnie zajmuje się grą na instrumencie, śpiewaniem, tekstami, a także prowadzeniem zabaw ma utrudnione zadanie i nie może poświęcić tyle czasu, co wodzirej aby zabawiać gości, nie mówiąc już o uczestniczeniu w tańcach i zabawach, a właśnie taka jest rola wodzireja.

Większość zespołów proponuje nam usługę wodzireja, tylko czy aby na pewno będzie to wodzirej, czy może osoba siedząca za instrumentem, podpowiadająca nam co teraz się wydarzy? Uważam, że jest to zupełnie coś innego, niż wtedy, gdy korzystamy z pomocy doświadczonego wodzireja – on jest z nami cały czas, jest kiedy trzeba zachęcić gości do tańca, lecz czasami znika by nie przeszkadzać (np. by zakochani mieli czas tylko dla siebie). Kiedy jednak dzieje się coś wesołego, widać kolorowe przebrania, czapki lub elegancki frak – jest to znak, że jest on na pewno między nami. Zespoły zajmują się przede wszystkim muzyką, wodzirej ma zupełnie inną rolę w całej zabawie.

Poniżej przedstawię coś, co osobiście przekonało mnie, do tego, że sam zespół nie wystarczy.

 

Na samym początku zaznaczyłem, że moją profesją była gra na skrzypcach. Jednak po pewnym czasie zakres moich zadań się powiększył i zacząłem prowadzić zabawy. Gdy dwa lata później tj. w 2010 roku po raz pierwszy postanowiłem poświęcić się wyłącznie prowadzeniu imprez, moje nastawienie do sposobu działania diametralnie się zmieniło. Zauważyłem, że będąc między uczestnikami nawiązuje się niepowtarzalny kontakt i dużo łatwiejsza jest komunikacja z publiką.

Natomiast grając, ale także bawiąc się na zabawach, zauważyłem, że między zespołem, a gośćmi tworzy się bariera sceniczna – jest to związane z tym, że zespół musi być na scenie ze względu na wykonywaną profesję i nie może sobie pozwolić, aby jeden z członków przestał grać, gdyż znacząco zmniejszyłoby to poziom wykonywanej muzyki.

Wodzirej wychodząc do ludzi zachęca do zabawy, bawi się razem ze wszystkimi uczestnikami, zaprasza do tańca i sam w nim uczestniczy. Osoba która jednocześnie musi grać i prowadzić tańce oraz zabawy nie ma takiej możliwości, nie może również nawiązać takiego kontaktu z uczestnikami jak osoba bawiąca się z nimi

 

Mam nadzieje że powyższe stwierdzenia pozwolą przekonać was do obecności wodzireja na weselu. Zapewniam, że zmieni on zwykłe wesele w bajeczną zabawę, która pozostawi w pamięci szalone wspomnienia.