Artykuły

Zabawa z dziećmi – zabawa z dorosłymi!

Wiele osób myśli sobie o pracy z dziećmi: „fajna praca”, „zabawa z dziećmi to przecież łatwizna”, „każdy to potrafi”, „nie ma nic prostszego”, „zabawa z dorosłymi – to dopiero sztuka!”

I tutaj zapewniam wszystkich, że w większości przypadków jest całkowicie inaczej niż nam się wydaje.

Do zabawiania dzieci nie każdy się nadaje. Jak zapewne większość z nas się przekonała, dzieciaki mają bardzo dużo energii (bardzo dużo), co skutkuje tym, że wodzirej (animator czasu wolnego) nie ma chwili na odpoczynek, często nawet na to aby zaczerpnąć łyk wody lub złapać oddech. Musi także potrafić dotrzeć do dzieci, umieć nimi pokierować, a także „stać się” jednym z nich, aby nie czuły się skrępowane.

Chociaż praca z dziećmi/młodzieżą jest bardzo wymagająca zarówno pod względem kondycji fizycznej jak i psychicznej, daje mi ona ogromną satysfakcję i nie zamieniłbym jej na żadną inną.

Zabawianie i animowanie dorosłych ma zupełnie inny charakter. Jest to spowodowane tym, że mają oni większy staż na parkiecie, ale również doświadczenie życiowe.

Nie od dziś wiemy że mężczyźni i kobiety bawią się inaczej – Panie mają większą chęć poznania i wspólnej zabawy, niż Panowie (choć nie zawsze się to sprawdza). U dzieci natomiast nie ma takiego podziału. Nasze pociechy także znacznie szybciej się integrują, co jest zapewne skutkiem większego zaufania do obcych osób. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że zabawy integracyjne poprowadzone przez wykwalifikowanego wodzireja potrafią przełamywać lody bez najmniejszego problemu – nawet te szczeblowe: szef – pracownik. Dorośli w przeciwieństwie do dzieciaczków, pomiędzy zabawami, konkursami potrzebują chwilę na tańce towarzyskie, odpoczynek, ale również czas na herbatę, kawę czy też ciastko. Dzieci mają potrzebę zabawy przez cały czas od rozpoczęcia do zakończenia – bez jakichkolwiek posiłków i czasu na rozmowę. Gdy rozpoczynają się bawić to nic się dla nich nie liczy. Tylko doświadczony i dobrze przygotowany wodzirej jest w stanie opanować sytuację i zabawiać młodzież od początku do końca.

Czym się jeszcze różną zabawy na takich imprezach?

Najmłodsi dopiero zaczynają swoją przygodę na parkiecie, dlatego tańce i animacje muszą być odpowiednio przystosowane do ich możliwości. Królowie parkietu potrzebują natomiast bardziej twórczych i rozwijających animacji, konkursów, gier i zabaw. Także tematy jakie poruszane są w trakcie zabaw i konkursów są zupełnie inne. Z dorosłymi poruszam tematykę codzienną, sport, praca itp., natomiast z naszymi najmłodszymi poruszamy się po krainie bajek i zaczarowanych krain.

Myślę, że wyżej przedstawione informację pomogą w zapoznaniu się z charakterem zabaw oraz pracą wodzireja, na różnego rodzaju imprezach okolicznościowych.

Grupa Artystyczna „Twój Wodzirej”
Wodzirej – Dj – Zespół muzyczny