Artykuły

Wybór lokalu – co warto wiedzieć?

Jak powszechnie wiadomo, wybór lokalu jest trudną i problematyczną kwestią dla Młodej Pary. Jedne kierują się ceną, inne miejscem, a jeszcze inne opinią i zaplaczem techniczny (klimatyzacja, parking, obsługa). W tym artykule spróbuję rozwiać różne mity na temat sal weselnych i zwrócę uwagę na to, co według mojej opini jest ważne w wyborze lokalu na wesele.

Jak powszechnie wiadomo, wybór lokalu jest trudną i problematyczną kwestią dla Młodej Pary. Jedne kierują się ceną, inne miejscem, a jeszcze inne opinią i zaplaczem techniczny (klimatyzacja, parking, obsługa). W tym artykule spróbuję rozwiać różne mity na temat sal weselnych i zwrócę uwagę na to, co według mojej opini jest ważne w wyborze lokalu na wesele.

Czynniki na które powinniśmy zwrócić uwagę, to:

  •  umiejscowienie, odległość od miejsca ślubu, łatwość dojazdu gości
  •  cena
  •  opinie znajomych
  •  reklama w internecie
  •  zaplecze techniczne

Każdy z tych czynników, wpływa znacząco na wybór. Ale, które kryterium  pozwoli nam na wybranie idealnej sali? Czym się kierować, by w tym wspaniałym  dniu wszystko było dopięte na ostatni guzik?

Położenie lokalu
Pierwszym czynnikiem, który ma wpływ na wybór jest umiejscowienie  lokalu względem miejsca, w którym brany jest ślub. Wprzypadku gdy lokal oddalony jest od miejsca ślubu o co najmniej 30 km, musimy  sobie zdać sprawę, z tego, że będzie to dla naszych gości uciążliwe. Stosowną odległością, która pozwoli na dotarcie taksówką będzie 10 km. Gdy nie mamy możliwości zarezerwowania lokalu bliżej kościoła, powinniśmy rozpatrzeć kwestię wynajęcia busa lub autokaru (w zależności od ilości osób).sala-weselna-003

Cena
Jednym z najważniejszych aspektów jest cena. Analizując przez dłuższy czas renek w mojej okolicy, zauważyłem, że cena jest wyznacznikiem jakości choć nie zawsze!
Gustownie i ciepło urządzony lokal (położony w centrum) będzie często o kilkadziesiąt złotych droższy od innego. Dlatego niektórzy decydują się na wybór lokalu poza centrami miast, np. na obrzeżach lub w pobliskich miejscowościach. Często takie lokale mają swoją specyficzną ofertę, o czym w innym artykule. Pozostała jeszcze opcja zorganizowania wesela w remizach strażackich, które wbrew przekonaniom potrafią zaskoczyć młodych ofertą. Dlaczego? Już zaraz o tym napiszę. (Zaplecze techniczne)

Opinie znajomych
Przyjęło się, że podczas podejmowania decyzji, kierujemy się opiniami naszych znajomych. I róbmy tak dalej, ale… Nie zawsze opinie, które słyszymy od naszych znajomych są obiektywne. Często opinia jest stronnicza, ze względu na to, że ocenie nie podlegał sam lokal ale także inne czynniki (catering, zespół, cukiernia). Zawsze prośmy o uzasadnienie opinii i zastanówmy się przed postawieniem własnej.
Z równie wielką ostrożnością trzeba patrzeć na opinie z Internetu. Część komentarzy zapewne pochodzi od klientów, lecz druga połowa, to wpisy konkurencji, która próbując zastosować różne chwyty marketingowe stara się zniszczyć reputację konkurencji. Zaufanie do klienta a także renomę lokalu buduje się przez kilka lat, dlatego Internet jest łatwym kąskiem dla nieuczciwej walki o klienta. Dlatego uważajcie na to co czytacie!!!

Reklama w internecie
Reklama, słowo, które towarzyszy nam na co dzień ma duży wpływ na nasze weselne decyzje. Duże ośrodki i lokale kładą duży nacisk na reklamę. Tę standardową (bilbordy, samochody), a także tę elektroniczną (google, strony internetowe). Zdarza się tak, że świeżo otwarty lokal rozpoczął swoją działalność i próbuje zdobyć klientów poprzez Internet, dlatego będzie inwestował w kampanie reklamowe, dzięki czemu łatwiej go znajdziemy. Lecz nierzadko zdarza się, że duże lokale również próbują pozyskać klientów, przez co, musimy liczyć się z tym, że pomimo efektownej reklamy oferta niekoniecznie nam odpowiada, nie dajmy się zwieść popularnym ulotkom iºhasłom sloganowym.

Zaplecze techniczne
Jest to jeden z najważniejszych aspektów przy wyborze sali weselnej. Wybierając lokal, musimy pamiętać, że jest to miejsce, w którym ludzie będą jedli, pili i świetnie się bawili. Aby zapewnić gościom weselnym komfort przebywania na imprezie, musimy się skupić na kilku sprawach. Jednym z podstawowych czynników jest klimatyzacja. Klimatyzacja powinna być włączona cały czas (non-stop), aby zapewnić odpowiednią temperaturę i zabazpieczyć przed jej dużymi wahaniami. Klimatyzatory powinny być rozmieszczone odpowiednio w całej sali i nie powinny dmuchać chłodnym powietrzem bezpośrednio na gości. Klimatyzację mamy z º głowy, więc kolejny aspekt to obsługa. Na swojej drodze spotkaliśmy różne sytuacje. Czasem było super, a czasem niestety troszkę mniej. Zdarza Klimatyzacja się, że obsługa podchodzi niekometentnie do wykonywanej pracy. Były przypadki spożywania alkoholu przez kelnerów z gośćmi, czy też przez samego właściciela! Tak, to też się zdarza.  A oczywiście odbiło się to na gościach. Często oszczędności szefa wywołują w trakcie imprezy zakłopotanie wśród Młodych. Gdy przy 160 osobach mamy 3 kelnerów to nim jedni zaczną jeść obiad, drudzy na nieszczęście już kończą. Warto ten aspekt omówić z menedżerem lokalu. Uzgodnić liczbę kelnerów i wpisać ją w umowę. Powinniśmy pamiętać, że liczba kelnerów w przeliczeniu na gości ma bardzo duże znaczenie i powinna być odpowiednia!!! Parking – czyli coś obowiązkowego. W zależności od odległości między pochodzeniem gości a salą weselną trzeba się spodziewać zwiększonej ilości samochodów. Lokal powinnien być zabezpieczony na taką sytuację. Nerwy przy szukaniu miejsc parkingowych (szczególnie w miastach) nie wpływają pozytywnie na atmosferę. Dostęp do prądu – DJ, Wodzirej, kamerzysta lub zespół. Zapotrzebowanie tej grupy na zasilanie wraz z biegem czasu wzrasta. Oświetlenie, nagłośnienie, efekty wizualne (bańki, dym, itp.) powodują, że dostęp do zasilania powinien być jak najlepszy. A sama scena powinna iść na innej fazie niż kuchnia (uwaga: czajniki elektryczne i specjalne podgrzewacze potrafią zabić instalację, podczas gry DJ).