Aktualności

Święty Mikołaj!

Ho, ho, ho… 
Zawołał Święty Mikołaj Boże Narodzenie wchodząc do domu z dziećmi.

6 grudnia oraz Święta Bożego Nardzenia to czas kiedy grzeczne dzieci otrzymują upominki od Świętego Mikołaja.

Pierwsze legendy o św. Mikołają pochodzą już z VI wieku naszej ery, ze względu na uczynki jakich dokonał (między innymi rozdał cały swój majątek biednym) to on rozdaje dzieciom upragnione podarunki. Przedstawiany jako starzec z okazałą brodą, na głowie nosi infułę a w ręku trzyma pastorał. Zawsze nosi ze sobą worek pełen prezentów dla grzecznych dzieci, a dla niegrzecznych przynosi rózgę.

Krąży również legenda, że pewien człowiek, który popadł w nędzę chciał sprzedać swoje trzy córki, jednak gdy biskup Mikołaj się o tym dowiedział. Nocą wrzucił do domu przez komin trzy sakiewki złotych monet, wpadły one wówczas do trzewiczków, które córki umieściły przy okminku dla wysuszenia. Stąd w niektórych miejscach umieszcza się skarpety lub buciki na prezenty przy kominku. W domach gdzie kominka nie ma, św. Mikołaj po cichutku pozostawia prezenty przy łóżeczku dziecka.

Zwyczaj obdarowywania się prezentami jest znany od wieków i często mówi się że jest to zwyczaj archaiczny dlatego wszyskich serdecznie zachęcamy do takich praktyk, czasem wystarczy dobre słowo aby drugiej osobie zrobiło się miło i gorąco w sercu.

Święty Mikołaj odwiedza przedszkola, szkóły, a także do domy kultury i firmy dlatego warto być grzecznym.

Dla osób które chciałby sprawić ogromną radość ze spotkania św. Mikołaja zapraszamy do kontaktu z Mikołajem.